Sieci komputerowe

sieci lan wanSieci przewodowe LAN

Sieci przewodowe ciągle są najbardziej niezawodnym i najszybszym sposobem transmisji danych, między komputerami i innymi urządzeniami pracującymi w sieci (np. drukarki telewizory). W każdej nowej inwestycji zalecamy wykonanie dobrze przemyślanej i  rozbudowanej infrastruktury kablowej opartej na skrętce komputerowej, którą można łatwo wykorzystać do transmisji niemal wszystkich typów sygnałów. W razie konieczności, przewód UTP możemy wykorzystać do przesyłu sygnałów dźwiękowych, wizyjnych, strumieni danych oraz zasilania urządzeń małej mocy.

Przewodowe sieci informacyjne są bardzo stabilnym sposobem na szybki przesył danych i podłączenie wielu urządzeń do Internetu, poprzez jedno łącze dostarczane przez ISP. Stosowane są w domach jednorodzinnych, osiedlach, biurach, sklepach, hotelach, halach produkcyjnych - wszędzie tam gdzie pracuje zespół komputerów. Inwestycja w dobrze zbudowaną sieć informacyjną zawsze się opłaca.

 

sieci wan lanSieci bezprzewodowe Wi-Fi

Pojawienie się sieci bezprzewodowych (zwłaszcza technologii Wi-Fi) zrewolucjonizowało rynek mobilnych urządzeń multimedialnych - od notebooków po telefony komórkowe. Mimo znacznie mniejszej prędkości transmisji danych i większej podatności na zakłócenia i włamania, jest to najchętniej wykorzystywana metoda połączenia z Internetem i innymi urządzeniami. Największymi atutami sieci bezprzewodowych są: łatwość nawiązywania połączenia, uwolnienie się do przewodów, prędkość wystarczająca do większości zastosowań i dość duży zasięg.

Sieci bezprzewodowe idealnie nadają się do udostępniania Internetu w hotelach, restauracjach, szkołach, centrach handlowych i wszędzie tam, gdzie występuje duża rotacja użytkowników. Sieci bezprzewodowe stosuje się również, gdy nie ma możliwości położenia przewodów lub odległość jest na tyle duża, że staje sie to nieopłacalne.